image

Valilik Açıkladı: Yol Yapılacak!

Ankara Valiliği yaptığı basın açıklamasında ODTÜ'den geçecek olan yol konusunda ODTÜ Rektörlüğü ile anlaştığını duyurdu.

Taylan Ozan Ceyhan 27-04-2018

Ankara Valiliği bir basın açıklaması yayınlayarak ODTÜ ormanından geçecek olan yol konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğü ile anlaşıldığını açıkladı. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Bilkent Entegre Sağlık Kampüsünün bulunduğu bölgede (Şehir Hastanesi) trafiği rahatlatacak projenin uygulanması ile ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü arasında anlaşma sağlandı. İmzalanan protokole göre; 

1.ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünelin kampüs alanının üst yüzey bölgesine zarar verilmeksizin yeraltından yapılmasına karar verildi. Tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılması ve tahribatın minimum seviyede tutulması öngörülmüştür. 

Tünel projesi Orta Doğu Teknik Üniversitesinin gözetim ve mutabakatı çerçevesinde yürütülecektir. 

2. Aysel Sabuncu Yaşam Merkezinin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarına ve daha sonrasında Ankara Çevre Otoyoluna bağlanacak olan bulvarın Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4,8 km'lik kısmının yapımına karar verildi.

3. Proje kapsamında nakledilecek veya kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının 2 katından az olmamak üzere ağaç ve çalı grubu, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin göstereceği alanlara dikilecek ve yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılacaktır. 

4. Proje kapsamında yol olarak kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi alanına bitişik veya en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Ankara Valiliği’nin koordinasyonunda Orta Doğu Teknik Üniversitesine tahsis edilecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Rektör Verşan Kök, anlaşmayı öğrencilere e-posta duyururken Melih Gökçek, Twitter'dan açıklama yaptı:

“Bilkent Şehir Hastaneleri trafiğini rahatlatmak için ODTÜ arazisinde yapılacak tünel ve bulvar için ODTÜ ve ABB arasında anlaşma sağlandı. ODTÜ ve Büyükşehir arasında yapılan protokol, valilikte imzalandı. Konuyla ilgili olarak Ankara Valiliği bir açıklama yaptı. Protokol görüşmeleri karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde geçti. ODTÜ camiası ve yönetiminin Ankara halkına yaptığı jest dolayısıyla Ankara'lılar adına şükranlarımı sunuyorum. Bu başlangıcın bundan sonra Ankara, ODTÜ ve Ankara halkına yeni birlikteliklerin yolunu açacağını temenni ve umut ediyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ODTÜ yönetim ve camiasından gelen her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bildirmek isterim. ODTÜ ile Eymir rekreasyon alanı konusunda ODTÜ’nün istediği tarzda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ayrıca iletiyorum.”

Anlaşmaya göre, ODTÜ'ye yol karşılığında kesilenlerin en az 2 katı kadar ağaç ve çalının yanında arazi verilecek. 2013 yılında yine ODTÜ arazisinden geçen yolun ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen 211.000 lirayı ODTÜ yönetimi iade etmişti.

image

Taylan Ozan Ceyhan

Siyaset bilimi öğrencisi. Anlatılan senin hikayendir!

0 Yorum

Yorum ekleyebilirsiniz