image

"ODTÜ BİZİMDİR" Pankartına Soruşturma

ODTÜ Rektörlük Makamı, mezuniyet töreninde açılan “ODTÜ Bizimdir” pankartı hakkında birçok öğrenciye disiplin soruşturması açtı.

Taylan Ozan Ceyhan 27-04-2018


ODTÜ Rektörlük Makamı, mezuniyet töreninde açılan “ODTÜ Bizimdir” pankartı hakkında birçok öğrenciye disiplin soruşturması açtı. Rektör Verşan Kök, törenin ardından tüm öğrencilere gönderdiği e-postada protestolara saygı duyduğunu, bunun demokratik bir hak olduğunu söylemişti.

Taşınan pankartlarla her sene gündem olan mezuniyet töreninde, bu sene yine ülke ve ODTÜ gündemindeki olayları eleştiren pankartlar taşınmış ve çeşitli tartışmalı konular nedeniyle Rektör Kök protesto edilmişti. Verşan Kök, törenin ardından tüm öğrencilere gönderdiği e-postada şu ifadeleri kullanmıştı: “Törenimizde konuşmam sırasında bazı protestolar olmuştur. Konuşmamda da belirttiğim gibi bu protestoları saygıyla karşılıyorum ve bunun bir demokratik hak olduğuna inanıyorum. Protesto ODTÜ’nün ruhunda ve kültüründe vardır.”

Ancak bu e-postadan iki hafta sonra, törende açılan “Ne sermayenin ne rektörün, ODTÜ bizimdir” pankartı için “kurum ve kişilerin şeref ve haysiyetini zedelemek” iddiasıyla pek çok öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

Hakkında soruşturma başlatılan ve ismini vermek istemeyen bir öğrenci, özel güvenlik görevlilerinin pankartı tören günü ve önceki günlerde gördüğünü, rektörün de törenden iki gün önce pankartı gördüğünü, hatta pankart hakkında espri yaptığını aktardı.


image

Taylan Ozan Ceyhan

Siyaset bilimi öğrencisi. Anlatılan senin hikayendir!

0 Yorum

Yorum ekleyebilirsiniz