image

Ben Bir Müziğe Düştüm İçinde Can Kazaz Var

Yeni şeyler keşfetmek isteyenlere bir Can Kazaz yazısı.

İrem Elbir 27-04-2018

Son yıllarda ivmesi bir hayli hızlanan alternatif müziğin bağımsız sanatçılarından Can Kazaz iyi müzik dinlemek isteyenlere güzel bir seçenek. Fizik öğrenimini 2009 yılında bırakıp Bilgi Üniversitesi'nde müzik öğrenimine başlayan Kazaz müzik bölümünü dereceyle bitiriyor ve iyi ki de bu değişikliği yapmış dedirtecek cinste işler ortaya koyuyor. Aslında şimdi yaptığı müzikten daha farklı bir tarzda müzik hayatına başlayan Can Kazaz, MC Recep ismiyle siyasi parodi müzikler yaptı ve tanınırlığının artmasında onların büyük bir payı oldu. İlerleyen süreç içerisinde 2012 yılında "Bir Albüm" adlı albümü, 2014'te "Yollar ve Su" albümü ve "Kesme Bardak" adlı EP'si, 2015 yılında da "Eski Usül" EP'si, 6 ay önce "Yine Mi Sen İstanbul" adlı single çalışması ve 4 ay önce de  "Ben Sizden Kaçtım" adlı albümü yayınlandı. 

Can Kazaz'ın kendisine dair bilgileri aktardığıma göre fasulyenin faydalarına gelebiliriz; yani şarkılara. Her zaman bir albümün baştan sona dinlenilmesi taraftarıyımdır zaten ama Can Kazaz albümleri en azından ilk dinlenileceği zaman baştan sona dinlenilmeli. Şarkıların her biri bir başka yere, duyguya ve kaçışa götürüyor sanki sizi. Özellikle kaçış çoğu şarkısında baskındır. Bir Albüm adlı albümüyle başlayan "kaçış" teması son albümü Ben Sizden Kaçtım ile de devam etmiş gözüküyor. Kaçış diyorum ama buradaki kaçış Can Kazaz'ın deyimiyle alternatif bir yaşam için kaçış. Hayal kırıklığı değil de daha çok umudu koruyabilmek için o alternatif hayata kaçma motivasyonu aslında ortaya çıkan. Kendisinin de İstanbul'dan Biga'daki bir köye yerleşmesi belki de içindeki umudunu koruyabilmek içindir.(tabi bu benim varsayımım, bir gün sorma fırsatım olursa cevabı size iletirim)

Bütün ruh hallerine uygun şarkısını bulmanız mümkün Can Kazaz'ın. Aşk acısı çekiyorsanız, özlem duyuyorsanız, keşke diyorsanız, sıkıntılarınızı bir türlü atamıyorsanız, rakı-balık keyfindeyseniz, dansa sığamıyorsanız ve Ankara'da biri var diyorsanız muhakkak bir Can Kazaz şarkısında kendinizi bulursunuz. Tabi bunlar sadece benim sayabildiğim durumlar, siz daha fazlasını bulabilirsiniz. 

Politik şarkılar da yapan Can Kazaz sayesinde bu sene yapılan mezuniyette "pankartıma ne yazacağım" derdinden de kurtuldum. Öğrenmemek Ayıp şarkısından bir bölümü arkadaşlarımla pankartımıza yazdık( şarkıyı kullanma iznimizi de almıştım). Siz de kendi mezuniyetinizde böyle şeyler yapabilirsiniz.

Can Kazaz şarkılarıyla ilgili bir başka önerim de doğayla iç içe olduğunuz bir zaman dinlemeniz yönünde olacak. Bunu niye önerdiğimi nasıl anlatacağımı bilemedim ama dinlediğinizde neden dediğimi anlayacaksınızdır. Mesela bir gün ODTÜ'de yürüyüş yaparken ya da Kuğulu'da otururken Biraz dinlemenizle evde öylece otururken şarkıyı dinlemeniz arasında fark olacaktır. Son albümü Ben Sizden Kaçtım'ın teşekkür yazısında dağlara, denizlere, akarsulara, hayvanlara, toprağa, güneşe ve aya minnetini sunan birisinden bahsettiğim için böyle bir farkın olması da normal sanırım.

Son olarak da şunu eklemek isterim: sudan gelen kedinin aydan gelen fille barıştığı günlere...

Müzikle sarılın !

Not: Kendimi asla bir müzik yazarı olarak görmem, haddime değil çünkü :) Sadece kendi izlenimlerimi aktarıyorum ve önerilerimi sunuyorum.

image

İrem Elbir

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2017 Mezunu. Kuğulu'yu dinlemeyi ve Ankara simidini sever.

0 Yorum

Yorum ekleyebilirsiniz