image

Aday öğrencilerin yarısı ODTÜ'nün siyasi duruşuna göre tercih yapıyor

Aday öğrencilerin yarısı, tercih döneminde ODTÜ'nün siyasi duruşundan olumlu veya olumsuz olarak etkileniyor. Velilerin ise büyük çoğunluğu, bu durumun çocuklarını geliştireceği konusunda olumlu.

Taylan Ozan Ceyhan 27-04-2018

ODTÜ, yıllardır siyasi duruşuyla hem ülkenin gündemini belirliyor hem de büyük tartışmalara neden oluyor. Üniversitede siyaset yapılır mı tartışmaları sürerken, öğrenciler ODTÜ’nün bu kimliğini göz önünde bulundurarak tercih yapıyor. ODTÜ Tercih Fuarı’na katılan 149 aday öğrenci ve 51 veliye, ODTÜ’nün siyasi duruşundan nasıl etkilendiklerini sorduk.

149 aday öğrenciye “ODTÜ’nün bir siyasi duruşu olduğunu düşünüyor musunuz”, “kendinizi bu duruşa yakın hissediyor musunuz”, “bu durum sizi olumlu etkiliyor mu/endişelendiriyor mu” soruları soruldu. Alınan cevaplara göre öğrencilerin 113’ü ODTÜ’nün bir siyasi duruşu olduğunu düşünüyor.

Kendisini ODTÜ’nün siyasi duruşuna yakın olarak tanımlayan 72 öğrencinin 49’u, bu durumun tercih döneminde kendilerini olumlu etkilediğini söyledi. Ancak ODTÜ’nün siyasi duruşuna uzak olduğunu söyleyen her 4 öğrenciden 3’ü, bu durumdan endişe duymuyor. Apolitik olan 13 öğrencinin ise yalnızca 2 tanesi ODTÜ’nün siyasi duruşundan endişeli olduğunu aktardı.


51 aday öğrenci velisine ise “ODTÜ’nün bir siyasi duruşu olduğunu düşünüyor musunuz” ve “çocuğunuzun siyasi olarak aktif bir üniversitede okuması hakkında endişeniz var mı ya da bu durumun onun vizyonunu geliştireceğini mi düşünüyorsunuz” soruları soruldu.

46 veli ODTÜ’nün bir siyasi duruşu olduğunu söylerken, bu 46 veliden 37 tanesi, çocuklarının siyasi olarak aktif bir üniversitede okumasının onların vizyonunu geliştireceğini düşünüyor.

Elde edilen sonuçlara göre, ODTÜ’nün siyasi bir duruşu olduğunu kabul eden öğrencilerin yarısı, tercih döneminde bu durumdan olumlu veya olumsuz olarak etkileniyor. Velilerin ise büyük çoğunluğu, bu durumun çocuklarını geliştireceği konusunda olumlu.

Tüm sonuçlar şöyle:


Veriler tarafımızdan toplanmıştır. Veri toplanan öğrenci ve velilerin tamamı ODTÜ Tercih Fuarı’na katılmış olup, bu sonuçlar üniversite tercihi yapacak ülke genelindeki tüm aday öğrenci ve velilerinin eğilimi şeklinde yorumlanmamalıdır.

image

Taylan Ozan Ceyhan

Siyaset bilimi öğrencisi. Anlatılan senin hikayendir!

0 Yorum

Yorum ekleyebilirsiniz