image

2 Öğrenci Aynı Odada Kalamayacak

Yeni yönetmeliğe göre, “iki öğrencinin bir arada kalmasının sakıncalı görülmesi" nedeniyle iki öğrenci birlikte kalamayacak.

Taylan Ozan Ceyhan 27-04-2018

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan "Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği" kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde yeni dönem başlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında, ortaokul, orta öğretim ve yüksek öğrenim öğrencilerine barınma hizmeti sunmak amacıyla açılan ve işletilen yurt, pansiyon, apart, stüdyo daireleri ile apartman daireleri, ruhsatsız ve izinsiz kiralanamayacak.

Özel Öğrenci Yurtları Birliği Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldızhan, yaptığı açıklamada, 6 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kararla öğrencilerin konaklayacağı ve kalacağı yurtlar, özel öğrenci evleri, öğrenci pansiyonları, öğrenci konukevleri, apartlar, öğrenci stüdyo dairelerinin bir yönetmeliğe bağlanarak izin ve ruhsatlarını Milli Eğitim Bakanlığından alma mecburiyeti geldiğini söyledi. Yıldızdan, sözlerine “Bu kanun ve yönetmeliklere uymayanlar yıl içindeki kontrollerde tespit edilip kapatılacaktır. Dolayısıyla öğrenci mağdur olacaktır. Onun için 2017-2018 eğitim-öğretim yılına girerken, öğrencilerin, öğrenci velilerinin ve bu hizmeti yapacak olan iş yerlerinin de bu kurallardan bilgisi olsun istiyoruz” şeklinde devam etti.

İki öğrenci aynı odada kalamayacak

Yeni yönetmelikle ciddi değişikliklerin de geldiğini belirten Yıldızhan, üniversite öğrencilerine hitap eden yerlerin odalarında ya 1 ya da 3, 4, 5, 6 öğrenci kalabileceğini aktarırken “iki öğrencinin bir arada kalmasının sakıncalı görüldüğünü” ifade etti.

Aynı zamanda yönetmeliğe göre öğrencilerin konakladığı yerlerin, alkol satışının yapıldığı işletmelere, kahvehanelere, eğlence merkezlerine kapıdan kapıya 100 metreden fazla mesafede bulunması gerekiyor.

Yönetmelik değişikliğinin ardından il milli eğitim müdürlüklerinde kontrol ekiplerinin oluşturulacağını anlatan Yıldızhan, öğrencilerin hangi konaklama alanlarında kaldığının üniversite tarafından bilineceğini kaydetti.

Hüseyin Yıldızhan, "Burada bilhassa personel konusu önemli. Kız yurtlarında erkek personel, erkek yurtlarında da bayan personel çalıştırılamayacak.” diye konuştu.

Yönetmeliğe buradan ulaşılabilir.

image

Taylan Ozan Ceyhan

Siyaset bilimi öğrencisi. Anlatılan senin hikayendir!

0 Yorum

Yorum ekleyebilirsiniz